• 0232472846
  • scoala4is@yahoo.com

Resurse educaționale deschise

Această pagină este dedicată Resurselor Educaționale Deschise folosite în școala noastră în diverse activități.

  1. ADSERVIO – mai mult decât un catalog școlar electronic, o platformă de e-learning pe care se pot desfășura lecții on-line. Avantajul este că există o legătură strânsă cu părinții. Dezavantajul este că nu se pot face evaluări on-line.
  2. Asq.ro – platformă educațională gratuită pentru profesori, elevi și părinți. Avantaj pentru învățământ asincron, dezavantaj privind lecțiile on-line.
  3. Wordwall – Aveți nevoie de o resursă didactică nouă care să se potrivească clasei și stilului dvs. de predare? Creați un pachet personalizat de activități interactive și imprimabile în doar un minut. Avantajul constă în antrenarea spiritului de competiție al elevului. Dezavantajul este că în varianta free se pot realiza numai câteva activități.
  4. Manuale digitale – sursa de manuale pentru toate clasele, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a, cu activități multimedia interesante și captivante.
  5. Listă cu 102 resurse educaționale utile tuturor disciplinelor